Danas je Svjetski dan ugroženih vrsta.
Tim povodom, podsjećamo na Pančićevu omoriku, endemsku vrstu drveta koja raste većinom u nepristupačnim terenima uz središnji tok rijeke Drine na teritoriji Bosne i Hercegovine i u Srbiji.
Centar za životnu sredinu je partner na projektu “Podrška restauraciji i konzervaciji najstarije evropske vrste drveća – Pančićeva omorika” i dan ugroženih vrsta smo proveli radno, na terenu, prikupljajući podatke važne za praćenje stanja stanišnih uslova ove veoma specifične i važne vrste izrazito malog područja rasprostranjenja. Cilj ovih aktivnosti je prikupljanje podataka radi sticanja novih uvida i znanja koja bi nam pomogla u dugoročnom upravljanju i očuvanju ove vrijedne, a po mnogima i najljepše četinarske vrste drveta.
Terensku posjetu su obavili: profesor Milan Mataruga, ekspert na projektu; Darko Jovanić, predstavnik voditelja projekta – Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa i Aleksandra-Anja Dragomirović, predstavnica Centra za životnu sredinu.
Domaćini i podrška u terenskim obilascima su nam bili partneri iz Nacionalnog parka “Tara”. Terenske posjete u BiH je dodatno pomogao i partner na projektu JPŠ “Šume Republike Srpske” (gazdinstva iz Višegrada i Rogatice). Istraživanja koja vršimo tokom tri godine trajanja projekta se sprovode na pet lokaliteta, dva u Srbiji u Nacionalnom parku Tara (Studenac i Trenice) i tri u Bosni i Hercegovini (Gostilja, Tesla i Veliki Stolac). Na pojedinim lokalitetima je uočen i ponik, rezultat prirodne obnove omorike. Nadamo se da će se ova osjetljiva i ugrožena vrsta uspjeti obnoviti prirodnim putem, te da će negativni uticaji, posebno oni izazvani čovjekovim djelovanjem izostati.
Ugrožene vrste zahtjevaju posebnu brigu i pažnju, te djelovanje društva, sa ciljem da ih spasimo od nestajanja i spoznamo što više o osjetljivim sistemima koji vladaju u prirodi i kako da ih sačuvamo!