Hiljade tužilaca i pristalica širom svijeta traže da Shell zaustavi uništavanje klime
Revolucionarni holandski klimatski slučaj protiv Shell-a stiže u sudnice putem javnih rasprava 1. 3. 15. i 17. decembra u Hagu. Ako uspije, ovaj sudski slučaj presudio bi da Shell mora smanjiti emisiju CO2 u skladu sa Pariskim klimatskim sporazumom.
„Ovo je jedinstvena tužba sa potencijalno značajnim posljedicama na klimu i globalnu industriju fosilnih goriva. Uvjereni smo da će konačna presuda primorati Shell da se pridržava međunarodnih klimatskih ciljeva i prestati da izaziva opasne klimatske promene”, istakao je Donald Pols, direktor Friends of the Earth Holandije (Prijateljima Zemlje iz Holandije) – (Milieudefensie), koji predvode ovaj slučaj, a podržava ih 17.379 holandskih tužilaca, oko milion globalnih pristalica iz 70 zemalja i šest drugih holandskih organizacija.
Pols je jasan koji su im ciljevi:
„Ovo je istorijski trenutak, jer nas podržava toliko ljudi. Ovo je zapravo „Narod protiv Shell-a“, kompanije koja se predugo izvlačila, skrivajući se iza vela ekologije. Ovaj slučaj će svima jasno dati do znanja da više od 95% onoga što Shell radi izaziva opasne klimatske promjene. Ovo se mora promijeniti što je prije moguće “
Uprkos tome što decenijama Shell svjesno uništava klimu eksploatacijom fosilnih goriva, on ipak planira da proširi operacije sa istim, dok samo mali deo svog rada posvećuje obnovljivim izvorima energije. Tužioci tvrde da Shell krši svoju dužnost brige za ljudskim pravima i samim tim ih ugrožava, svjesno podrivajući šanse da porast temperature planete ostane ispod 1,5 ° C. Oni optužuju Shell za kršenje članova 2. i 8. Evropske konvencije o ljudskim pravima: pravo na život i pravo na porodični život.
U legendarnom slučaju Urgenda iz 2019. godine protiv Vlade Holandije, holandski apelacioni sud. naravio je presedan presudivši da neuspjeh u postizanju klimatskih ciljeva predstavlja kršenje ljudskih prava. Sud je naložio holandskoj Vladi da smanji emisije gasova sa efektom staklene bašte za najmanje 25% do kraja 2020. godine. Uspješan ishod u ovom sudskom slučaju primorao bi Shell da smanji emisiju CO2 za 45% do 2030. u poređenju sa nivoima iz 2019. godine.
Sara Shaw, koordinatorka Programa za klimatsku pravdu i energiju o okviru Friends of the Earth International ističe da je Shell ovaj slučaj shvatio vrlo ozbiljno, kao što bi i trebala svaka kompanija, izvršni direktor, član uprave ili investitor koji svojim radom uništavaju klimu.
“Samo 100 kompanija je odgovorno za većinu svjetskih emisija zagađenja, a sve snažniji pokret za očuvanje klime je na ivici da konačno optuži te kompanije i sudskim putem zahtjeva promjene. Predugo su kompanije koje se bave fosilnim gorivima nastavljale svojim radom po običaju, sa tragičnim uticajem na ljude i životnu sredinu, pogotovo u nerazvijenim zemljama. Hitno nam je potrebna pravedna tranzicija sa fosilnih goriva ako mislimo da održati bilo kakvu nadu da izbjegnemo klimatsku katastrofu.’’