Cilj regionalne inicijative je zaštititi do 400 kilometara rijeka širom Jugoistočne Evrope 

Inicijativa Zajedno za rijeke će u pet zemalja raditi na zaštiti slatkovodnog blaga regiona uz podršku organizacije The Nature Conservancy

Danas je javnosti predstavljena regionalna inicijativa Zajedno za rijeke koja je posvećena očuvanju 13 rijeka Jugoistočne Evrope. Naglašavajući uključivanje lokalnih zajednica, organizacija The Nature Conservancy i šest partnerskih organizacija iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Sjeverne Makedonije i Srbije rade na uspostavljanju novih zaštićenih područja uz rijeke kako bi očuvali njihove prirodne, društvene i kulturne vrijednosti.

U Jugoistočnoj Evropi se nalaze neke od posljednjih divljih rijeka na kontinentu. One su žile kucavice zajednica i ekosistema koje osiguravaju pitku vodu, podupiru biološku raznovrsnost i čine život mogućim. Međutim, danas su rijeke sve ugroženije zbog onečišćenja, uništavanja staništa, neodrživog razvoja i klimatskih promjena. Riječ je o globalnom problemu koji ima lokalno rješenje: od 1970. godine, na globalnom se nivou brojnost populacija slatkovodnih vrsta smanjila za 83%, a izgubili smo 30% slatkovodnih ekosistema.

„Naša inicijativa počiva na uvjerenju kako je uključivanje i osnaživanje lokalnih zajednica ključno za djelotvornu i trajnu zaštitu rijeka“, izjavila je Dragana Mileusnić, direktorica Programa za Jugoistočnu Evropu u organizaciji The Nature Conservancy„Sarađujemo s brojnim akterima, uključujući i nevladine organizacije, privatni sektor, lokalne zajednice i vlade kako bismo razvili kompletna i dugoročna rješenja za zaštitu naših rijeka.“

Osim organizacije The Nature Conservancy, članovi inicijative su Centar za životnu sredinu, Udruženje Dinarica i Omladinski klub Novi val iz Bosne i Hercegovine, Ekološko udruženje Rzav iz Srbije, Eko-tim iz Crne Gore i Eko-svest iz Sjeverne Makedonije.

Inicijativa Zajedno za rijeke aktivno radi na zaštiti 13 rijeka u regionu sa ciljem podsticanja novih lokalnih inicijativa za zaštitu rijeka. Kroz naučna istraživanja i razumijevanje potreba i stavova lokalnih zajednica, inicijativa Zajedno za rijeke nastoji osigurati rano i transparentno uključivanje svih aktera poštujući pritom jedinstvene prirodne, društvene i kulturne karakteristike svake rijeke. 

Kada se uspostavi zaštita i osigura dobro upravljanje zaštićenim područjem, to će biti direktan doprinos ispunjavanju međunarodnih obaveza na koje su se naše zemlje obvezale. Među njima vrijedi istaći Evropski zeleni plan, Zelenu agendu za Zapadni Balkan i Kunming-Montreal globalni okvir za biološku raznovrsnost iz decembra 2022. godine.

Inicijativa Zajedno za rijeke poziva pojedince, organizacije i zajednice iz regiona koji žele zaštititi svoje rijeke da im se pridruže. Zajedno možemo očuvati naše rijeke i zaštititi ih za buduće generacije.

Pridružite nam se u zaštiti slatkovodnog blaga Jugoistočne Evrope. 

IZJAVE PARTNERA:

„Naša inicijativa puno je šira od uspostavljanja novih zaštićenih područja uz rijeke. Mi želimo usaditi osjećaj povezanosti i saradnje između različitih aktera kako bi osigurali dugotrajnu zaštitu. Naša je vizija regija u kojoj se rijeke cijene i zajednice prosperiraju. Podsticanjem uključivanja lokalnih zajednica možemo stvoriti pokret ljudi koji su ujedinjeni u nastojanju da zaštite naše rijeke.“

Nataša Milivojević, direktorica Ekološkog udruženja Rzav iz Srbije

“Prepoznali smo zaštitu naših rijeka kao društveni, ekonomski i ekološki prioritet. Očuvane rijeke ključne su za našu dobrobit, jer osiguravaju pitku vodu, podržavaju biološku raznovrsnost i omogućavaju život. Radeći na zaštiti rijeka, ulažemo u održivu budućnost naših zajednica.“

Gjorgji Mitrevski, voditelj podrške zajednica u udruzi Eko-svest iz Sjeverne Makedonije

„Rijeke su žile kucavice naših zajednica i ekosistema. Inicijativom Zajedno za rijeke želimo stvoriti platformu za saradnju između različitih aktera s ciljem stvaranja regiona u kojoj se cijene sve vrijednosti koje rijeke imaju za nas i za prirodu. Svi su dobrodošli doprinijeti.“

Milija Čabarkapa, direktor udruge Eko-tim iz Crne Gore

„Privilegija je živjeti u zemlji s obiljem pitke vode. Hrvatska je poznata po svojim rijekama, a Mrežnica, Korana i Zrmanja među najljepšima su u Europi. Osim bioloških i prirodnih funkcija, one imaju i veliki utjecaj na našu dobrobit. Važno je da im se osigura odgovarajuća zaštita kako bi mogli nastaviti uživati u njihovim vrijednostima.“

Irma Popović Dujmović, direktorica Programa za slatke vode u organizaciji The Nature Conservancy

“Potičemo lokalne zajednice da se pridruže našim naporima i da zajedno radimo na zaštiti naših rijeka. Očuvane rijeke ključne su za naše preživljavanje – izvor su pitke vode i riznica biološke raznolikosti.”

Adnan Đuliman, predsjednik Omladinskog kluba Novi val iz Bosne i Hercegovine

“Udruga Dinarica uključena je u procese koji su usmjereni na valoriziranje rijeka, jezera i vlažnih staništa kao prirodnih resursa koji su ključni za očuvanje života na planetu. Radimo na prepoznavanju važnosti svih vodnih resursa u nacionalnom zakonodavstvu i razvojnim planovima Bosne i Hercegovine kako bi se njima održivo upravljalo.”

Đorđe Stefanović, direktor Udruženja Dinarica iz Bosne i Hercegovine

„Službena zaštita rijeka u Bosni i Hercegovini potvrđuje njihov značaj, koji osim bioloških i ekoloških vrijednosti ima i značajnu društvenu komponentu jer su zajednice širom naše zemlje povezane i žive s rijekama. Naravno, to doprinosi i našoj borbi protiv stotina štetnih projekata planiranih na našim rijekama.“Jelena Ivanić, koordinatorica programa energija i klimatske promjene u Centru za životnu sredinu u Bosni i Hercegovini

Trenutno u okviru programa "Naš prostor" nema aktuelnih projekata.

Centar za životnu sredinu, pored projekata koje realizuje u okviru definisanih programa, aktivno radi i na drugim temama iz oblasti životne sredine i umrežavanja sa drugim organizacijama na regionalnom i međunarodnom nivou. U sekciji "Ostali projekti" prezentujemo projekte koji tematikom nisu vezani za određeni program.

Aktuelni projekti Završeni projekti

Trenutno u okviru programa "Naš prostor" nema aktuelnih projekata.

Centar za životnu sredinu, pored projekata koje realizuje u okviru definisanih programa, aktivno radi i na drugim temama iz oblasti životne sredine i umrežavanja sa drugim organizacijama na regionalnom i međunarodnom nivou. U sekciji "Ostali projekti" prezentujemo projekte koji tematikom nisu vezani za određeni program.

Aktuelni projekti Završeni projekti

Lost your password?