Kroz projekat „Uspostavljanje protokola za praćenje prioritetnih vrsta, staništa i područja“ finansiran od „US Forest Service“ nastavljeno je uspostavljanje monitoring protokola za planiranih pet vrsta/staništa, od kojih je jedna Pančićeva omorika, vrsta koja je zakonom zaštićena u Bosni i Hercegovini kao i u Srbiji. Nalazi se i na IUCN (The International Union Conservation of Nature) Crvenoj listi ugroženih vrsta.
Pančićeva omorika, tercijarni relikt, endem, pionirska vrsta, „živi fosil“, vrsta katastrofa, su sve imena i nadimci ove nevjerovatne vrste čija su prirodna staništa svedena na uzak pojas srednjeg toka rijeke Drine. U Republici Srpskoj danas nam je poznato 26 nalazišta Pančićeve omorike.
Iako je prošlo skoro 150 godina od njenog otkrića, ova vrsta i dalje predstavlja naučnu zagonetku. Još uvijek nije do kraja proučeno njeno porijeklo, smanjivanje areala, slabost u konkurenciji sa drugim vrstama. Ono što sigurno znamo jeste da omorika iz dana u dan postaje sve ugroženija.
Da bismo bolje razumjeli pozitivne i negativne promjene stanja ovako ugrožene vrste potrebni su nam objektivni kriterijumi – a jedan od njih je i monitoring.
U tu svrhu smo u prethodnim mjesecima održali dvije obuke za praćenje stanja Pančićeve omorike na području Republike Srpske. Domaćini za ove dvije radionice su nam bili šumsko gazdinstvo „Panos“ Višegrad i šumsko gazdinstvo „Milići“ Milići koji su, kao i ranije, pokazali zainteresovanost i volju da doprinesu zaštiti ove vrste. Tokom radionica, predstavnici šumskih gazdinstava, koja na svom području imaju sastojine omorike, su saznali o programu monitoringa te prošli obuku postavljanja oglednih polja u sklopu terenskih aktivnosti.
Ovim obukama, zajedno sa kolegama iz Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa i Šumarskog fakulteta u Banja Luci, napravili smo naredni korak u procesu uspostavljanja prvog monitoringa biljnih vrsta Republike Srpske-Pančićeve omorike!
Foto: A. Dragomirović, B. Dukić