Sastanak Inicijative za formiranje zvanične Dinarsko-Balkansko-Pindske platforme za krupne zvijeri održan je u Sofiji u Bugarskoj, u periodu od 11. do 13. juna. Predstavnici vladinih institucija, naučni radnici, udruženja koja se bave istraživanjem i zaštitom krupnih zvijeri , kao i predstavnici nacionalnih lovačkih saveza su se okupili sa ciljem razmjene znanja, iskustava, te su razmatrali mogućnosti za saradnju i buduće ozvaničenje Platforme.

Cilj formiranja Platforme je zajednički i usaglašen rad, razmjena znanja i informacija među državama koje dijele iste populacije krupnih zvijeri čime bi se unaprijedilo praćenje stanja, upravljanje i osigurao dugoročni opstanak populacija ovih vrijednih vrsta Balkana (vuk, medvjed i ris).

Bosna i Hercegovina je predstavljena kroz prisustvo predstavnika Univerziteta u Sarajevu (Veterinarski fakultet), NP “Una”, Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa i Centra za živortnu sredinu. Centar za životnu sredinu dugi niz godina radi na temi krupnih zvijeri, a najveći doprinos temi je dao vođenjem procesa izrade Plana upravljanja za mrkog medvjeda u Republici Srpskoj, koji je zvanično usvojen i prvi je takav dokument u BiH.

Na sastanku je predstavljen i rad Alpske platforme za krupne zvijeri, koja je zvanično ustanovljena i važna je okosnica u upravljanju vrstama krupnih zvijeri u alpskim zemljama. Takođe, novina na sastanku Platforme je i uključenost predstavnika Bernske konvencije, te podrška Konvencije samoj Inicijativi.

Pored dva dana radnih sastanaka, učesnici su treći dan posjetili Park Prirode “Vitoša”, jedno od najstarijih zaštićenih područja Balkana i Bugarske, koji je osnovan prije 90 godina, tj. davne 1934.g.

Posjetili smo i Prirodnjački muzej Bugarske, a zanimljivo je napomenuti da su u depoima ovog muzeja (vjerovatno i najbogatijeg eksponatima na Balkanu) pohranjeni i nalazi nastali u radu Branislave Dukić, asistentice na programu Biodiverzitet i zaštićena područja u Centru za životnu sredinu, a vezano za istraživanja leptira.

Sastanak je održan uz podršku Evropske platforme za suživot ljudi i krupnih zvijeri uz finansijsku podržku Evropske komisije, Ministarstva životne sredine i voda Bugarske, Agencije za šumarstvo Bugarske, Bernske konvencije, Lovačkog saveza Bugarske, WWF Adria, a u koordinaciji Njemačke istraživačke organizacije “Adelfi” i organizacije iz Hrvatske – “Carnivora Magna”.

Trenutno u okviru programa "Naš prostor" nema aktuelnih projekata.

Centar za životnu sredinu, pored projekata koje realizuje u okviru definisanih programa, aktivno radi i na drugim temama iz oblasti životne sredine i umrežavanja sa drugim organizacijama na regionalnom i međunarodnom nivou. U sekciji "Ostali projekti" prezentujemo projekte koji tematikom nisu vezani za određeni program.

Aktuelni projekti Završeni projekti

Trenutno u okviru programa "Naš prostor" nema aktuelnih projekata.

Centar za životnu sredinu, pored projekata koje realizuje u okviru definisanih programa, aktivno radi i na drugim temama iz oblasti životne sredine i umrežavanja sa drugim organizacijama na regionalnom i međunarodnom nivou. U sekciji "Ostali projekti" prezentujemo projekte koji tematikom nisu vezani za određeni program.

Aktuelni projekti Završeni projekti

Lost your password?