Zašto je važno zaštititi Livanjsko polje, koja su to prirodna bogatstva koja krije ovaj kraj i po čemu je sve ovo polje jedinstveno, saznali su novinari iz cijele Bosne i Hercegovine koji su nam se pridružili na putovanju koje je organizovano u okviru projekta „Održiva budućnost za slatkovodni ekosistem Livanjskog polja u Bosni i Hercegovini“ koji za cilj ima promociju i zaštitu Livanjskog, ali i drugih kraških polja u BiH.
Livanjsko polje izuzetno je kompleksno i vrijedno, a poznato je i kao najveće povremeno plavno polje na svijetu.
Kroz polje teče iznimno čista rijeka Sturba, i prvi dan smo iskoristili da se upoznamo sa njom, a nema boljeg načina za to od vožnje kanuima. U tome su nam pomogli ornitolog Ante Perković i njegova supruga Marija koji na ovoj rijeci organizuju „Sturba canoe and birdwatching“ izlete. Posjetioci ovih izleta imaju priliku da se, pored vožnje kanuima, upoznaju i sa ptičjim svijetom i da steknu nova i zanimljiva znanja. Prvi dan smo posjetili i Duman, izvor rijeke Bistrice, koji je poznat po svojoj ljepoti, jedinstvenom stjenovitom usjeku i pećini, te hladnoj vodi u kojoj se najhrabriji ponekad i okupaju.
Sa ciljem da novinari tokom trodnevnog boravka vide što više atrakcija i prirodnih bogatstava cv s ovog kraja, drugi dan smo posjetili i opštinu Bosansko Grahovo, gdje smo razgovarali sa predsjednicom Skupštine opštine Slađanom Čekom i profesorom Dragom Marićem. Oni su posebno istakli potrebu za detaljnijim upoznavanjem lokalnog stanovništva sa prednostima zaštite Livanjskog polja, čiji se jedan dio nalazi u opštini Bosansko Grahovo, poput bavljenja turizmom kao izvorom dodatnih prihoda.
A u ovoj opštini je smještena i jedna od najljepših pećina u Bosni i Hercegovini: Ledenica. Iznimno hladna, sa nekoliko galerija, bogata pećinskom nakitom, ali nažalost i devastirana. Ipak, uspijeli smo je obići u pratnji lokalnog vodiča, a nakon prave pećinske avanture smo se zaputili ka seoskom domaćinstvu Stane Komljenović koje je smješteno u selu Nuglašice u blizini Ždralovca, najvrijednijeg dijela Livanjskog polja.
Poslije domaćeg ručka, okrepljenja i kratkog obilaska polja i snimanja, zaputili smo se ka Cincaru gdje su nas čekala krda divljih konja.
Na turu ka Cincaru i platou Kruzi, gdje se konji obično okupljaju i slobodno borave, poveli su nas partneri iz Continental adventure koji se već duže vrijeme bave organizacijom ovakvih obilazaka, a uz to nastoje da razviju turizam i pokažu u najboljem svijetlu sve ljepote livanjskog kraja. Čitavo ovo područje je takođe planirano za zaštitu, pored samog polja, što svakako podržavamo.
©Sandra Josović
Turu smo završili odlaskom na ekološku farmu Podhum, koja je specifična po načinu uzgoja posebne pasmine goveda te slobodnoj ispaši koja je bitna za održivost kraških polja, i na samom kraju odlaskom na Buško jezero gdje su predstavnici firme “Obreen” doo, koji su nositelji prava na ovom ribolovnom području, upoznali novinare sa problemima sa kojima se susreću, ali i nekim od najbitnijih karakteristika samog jezera.
Navedene aktivnosti sprovode se u okviru pomenutog projekta u saradnji sa Ornitološkim društvom Naše ptice i organizacijom EuroNatur uz podršku fondacije DIMFE.
Centar za životnu sredinu podržava proceduru za proglašenje Livanjskog polja zaštićenim, u kategoriji zaštićenog pejzaža, koji predstavlja zaštićeno područje gdje su vremenom interakcije između prirode i ljudi stvorile posebne karakteristike sa važnim ekološkim, biološkim i kulturnim vrijednostima, te je medijska tura jedna od aktivnosti koje doprinose boljem razumijevanju potrebe da se ovo polje konačno i formalno zaštiti.
Foto galerija: Igor Kalaba, Dejan Rakita, Siniša Pašalić, Sandra Josović