Poslije skoro decenije borbe i uspješno završenog pravnog procesa i sprječavanja gradnje elektrana na rijekama Sutjeska i Hrčavka u okviru Nacionalnog parka Sutjesku,investitori ne posustaju i sada napadaju i uništavaju rijeke Jabušnicu i Izgorku (odnosno rijeku Sutjesku u gornjem toku u kojem se naziva Izgorka).
Podsjećamo: projekti za četiri male hidroelektrane u Nacionalnom parku su zaustavljeni i onemogućena je dalja gradnja i uništavanje ovih visokovrijednih rijeka u zaštićenom području, a proces svoj epilog dobija na sudu raskidanjem koncesionih ugovora. Ali danas su od strane privatnih kompanija na meti rijeke koje su jako blizu zaštićenog područja, pa čak i graniče sa njim.
Radovi na rijeci Jabušnici uveliko traju, a ova rijeka je ne samo važna pritoka Sutjeske, nego je i granična rijeka sa pojasom Nacionalnog parka.
Uzvodno na rijeci Sutjesci (u gornjem toku koji se naziva još i rijekom Izgorkom) odnedavno su u toku radovi na izgradnji mHE Sutjeska S-3. Ovaj projekat nema urađenu Studiju procjene uticaja na životnu sredinu, a upitne su i dozvole sa kojima se radovi obavljaju, jer su zastarjele, kao što je slučaj sa građevinskom dozvolom.
U pitanju je projekat instalisane snage 4,5 MW za koji nije proveden ni proces javne rasprave niti je obezbjeđena adekvatna saglasnost lokalne zajednice – opštine Gacko.
Pored toga, 7. septembra su održani protesti sa kojih su okupljeni aktivisti i lokalno stanovništvo jasno poslali poruku da žele očuvanje rijeka Sutjeska i Jabušnica i prirodnog bogatstva okolnog kraja i zdravu životnu sredinu!
Uz to, područje Zelengore, Volujka i Lebršnika je kroz više prostornih planova i inicijativa planirano za zaštitu, a neke od njih su u toku. Ovo područje predstavlja jedno od najvažnijih prirodnih regija u našoj zemlji i ne smijemo dopustiti da se degradira zarad privatnog interesa pojedinaca!
Gradnjom elektrana, posljedice se pojavljuju već tokom njihove izgradnje kada dolazi do uništavanja rijeke i njenog korita. Kada se elektrane puste u rad, dokazano je na brojnim lokacijama, devastacija rijeke i njenog bogatstva je itekako vidiljiva nizvodno.
U slučaju ovih rijeka, nizvodno je Nacionalni park Sutjeska kroz koji direktno teče istoimena rijeka.
Uslijed dugotrajnih suša i smanjenog protoka vode, ovi radovi su već sada napravili značajnu štetu po kvalitet vode i sam biodiverzitet. Voda, koja inače spada u prvu kategoriju čistoće, je već sad vidno zamućena i riblji fond se konstantno uništava.
Pozivamo nadležne da obustave ove radnje, kao i Republičku upravu za inspekcijske poslove koja je dobila poziv još krajem prošlog mjeseca da izađe na teren da reaguje. Pozivamo nadležne da očuvaju naše najvrijednije prirodne resurse, a to rijeke sigurno jesu.
Centar za životnu sredinu će iskoristiti sva pravna sredstva kako bismo osporili izdate dozvole i redovno ćemo izvještavati o ovom projektu, a pozivamo i sve građane da se priključe borbi i zaustave devastaciju Sutjeske i Jabušnice.