Sačuvajmo plavo srce Evrope
Nigdje drugdje u Evropi kao u Bosni i Hercegovini ne može se naći tako veliki broj netaknutih i divljih rijeka, kristalno čistih potoka, šljunkovitih obala, netaknutih aluvijalnih šuma, dubokih kanjona, slapova i brzaka, kraških ponornica.
Rijeke BiH su naše najveće bogatstvo, međutim one su pod prijetnjom planova za izgradnju velikog broja hidroelektrana na skoro svakoj od njih.
Sa ciljem podizanja svijesti javnosti o značaju rijeke Balkana, evropske organizacije EuroNatur i RiverWatch, u saradnji sa lokalnim partnerima na balkanskom poluostrvu pokrenuli su kampanju “Plavo srce Evrope”, čiji je dio i Centar za životnu sredinu.
«Hidroelektrane nanose ogromnu štetu našoj prirodi, ekonomiji i lokalnim zajednicama koje su direktno vezane za ove rijeke. Centar za životnu sredinu se već godinama bori protiv izgradnje hidroelektrana i drugih štetnih projekata i zalažemo se za unaprjeđenje energetske efikasnosti i veće korištenje drugih obnovljivih izvora energije koji su manje štetni, poput vjetra i solara». Jelena Ivanić, koordinatorica kampanje Plavo srce Evrope za BiH, Centar za životnu sredinu |
Centar za životnu sredinu se kroz kampanju Plavo srce Evrope bori za zaustavljanje projekata izgradnje hidroelektrana na rijekama Bosne i Hercegovine i nastoji podizati svijest o biološkoj raznovrsnosti rijeka koje su ključna staništa biodiverziteta i endemskih vrsta u regiji. Kroz kampanju se povezujemo i sarađujemo sa velikim brojem organizacija, lokalnih zajednica, stručnjaka i drugih zainteresovanih strana.
U okviru kampanje snimljen je i dokumentarni film “Plavo srce”, naručen od strane sportskog brenda Patagonia, koji je preveden na 14 jezika i predstavlja borbu protiv hidroenergetskih projekata u Albaniji, Makedoniji i Bosni i Hercegovini. Svjetsku premijeru ovog filma organizovao je Centar za životnu sredinu na Idbar brani kod Konjica, na kojoj je godinu dana ranije postavio mural sa umjetnikom i aktivistom Lukom Tomcem iz Zagreba.